Illustratsioon (Gimp)

Allikas: Lambda

Teed sõbraga lasteraamatut ja leiate ühe David Revoy kontseptuaaljoonistuse, mis ideaalselt sobib. Õnneks on joonistus avaldatud Creative Commons litsentsiga ning peate oma raamatu lihtsalt CC litsentsiga välja jagama ja ka teistele autoritele viitama.

Seekordseks ülesandeks on tutvuda GIMPi valikutööriistade ja kihtidega (selection tools, layers). Lõpptulemuseks võiks olla midagi sellist:

Illustratsioon1.jpg

Tööde järjekord:

  • Värvimise ülesseadmine (kihtide kohandamine jne)
  • Heleduste ja tumeduste määramine hästi suures plaanis
  • Esialgne värvimine suures plaanis
  • Detailide värvimine ja varjutamine

Ülesseadmine

Seekord tuleb värvimist teha hästi konkreetsel viisil, et lõpptulemus oleks parem kui lihtsalt otsast värvima hakates (võite proovida ka niisama otsast värvima hakata ja näete, et nii ongi). Alguses on see garanteeritult harjumatu, aga kui tekib intuitsioon, on see oluliselt lõbusam ja lihtsam.

1. Avage fail 'street_bw.jpg' ja salvestage ta kui 'eesnimi_perenimi_coloring.xcf'.

XCF on GIMPi enda failiformaat, mis võimaldab kihtide kaupa salvestada nii, et midagi kaotsi ei lähe.

2. Tekitage 2 uut valget kihti. Esimese nimeks pange Heledus ja teisele Värv (või Toon).

Kihte (layer) saab luua CTRL+L abil ilmuvas dialoogis (Menüüst leiate Windows->Dockable Windows->Layers) nupuga New Layer.

Illustratsioon2.png

3. Kihile Heledus määrake blending mode nimega Multiply. Kihile Värv valige režiimiks Color.

Siis hakkab alusjoonis paistma kõigest läbi ja kihile Heledus tehtud korrektuurid muudavad pilti heledamaks või tumedamaks ning kihile Värv tehtud korrektuurid määravad värvitooni ning värviküllastuse.

Esialgne üldplaani varjutamine

Kõigepealt on kaval luua mustvalge pilt, et otsustatud, mis asjad on heledad ja mis tumedad. Kui mustvalge pilt on hea, tuleb sama asja värvimisel ka tulemus väga hea. Antud juhise puhul teeme esimesed sammud heleduse ja tumeduse määramisel.

1. Valige kihtide dialoogis ära kiht Heledus. Valitud kiht määrab millisele kihile tööriistad rakenduvad ja praegu tahame muuta ainult pildi üldist tonaalsust.

2. Valige värvidialoogis 50% halltoon. Selleks klõpsige tööriistakastis eespool oleval ruudul, mis pildil on must, võtke halltoon nii, et Value (V) oleks 50.
Illustratsioon3.png

3. Suurendage välja nii, et kogu pilt oleks näha (Keypad + ja - näiteks)

4. Võtke pintslitööriist (P) tähega. Ning tööriistakastis valige kõige suurem häguste servadega pintsel (Klõpsige seal kus on kirjas Brush), määrake Scale väärtuseks 10 ning värvige kõik pildiga kaetud ala halliks.

Illustratsioon4a.png

5. Kuna pintsliga tehtud üleminek on liiga terav, teeme selle pehmemaks. Valige menüüst Filters->Blur->Gaussian Blur, määrake raadiuseks 300 kuni 500 ja vajutage OK.

Illustratsioon4b.png

Illustratsioon4.png

6. Järgmisena teeme tänava veidi heledamaks. Soovime jätta terava serva all paremal olevate katuste kontrasti suurendamiseks ja seetõttu valime lassotööriistaga ära tänava-ala.

Lassoga on võimalik nii tõmmata kui klõpsida – klõpsimine on täpsem ja võimaldab Backspace'i abil tagasi võtta ja punkte ringi tõsta. Kui valikuala on olemas, vajutage Enter või tehke topeltklõps viimases punktis.

Illustratsioon5.png

7. Nüüd värvime tänava ära, jälgides, et pintsli serv käiks mööda seda valiku serva, mida tahame jätta kontrastsena (mitte mööda seda serva, kus on poed. Valige värvivalikukastis heledam hall värv. Poodide juures on mõistlik jätta üleminek udune. Ära unusta, et valiku abil saab katuseservi “kaitsta” ja üleminek jääb kontrastne.

Illustratsioon6.png

8. Kaotage valik (Select->None) või CTRL+A. Seejärel võite ülal näidatud tänavate juures nad sarnaselt eelmise punktiga heledamaks teha.

9. Katuste tumedamaks tegemiseks valige tumedam hall, kui oli pildi 50% tagapõhi (tagapõhja värvi korjamiseks võtke pintslitööriist ja klõpsige CTRL klahvi all hoides pildil )

10. Valige lassoga mõni katus (või tehke järgnev käsitsi), seejärel värvige pintsliga katus tumedamaks. Korrake katuste puhul.

Valiku ja värvimise puhul võib olla kergem, kui suurendate pilti + ja -)

11. Edasistel piltidel on näha varjutamise jätkumist.

  • Varjutamisel on mõnikord kasulik kaitsta alasid Select tööriistaga.
  • Valige 2 tumedamat ja 2 heledamat tooni. Ärge detaile praegu väga puutuge, eelistage suuri pindu nagu majad.
  • Mõelge kuidas langeb pildile valgus
  • Pruun värv on väga tume kollane, arvestage seda varjutamisel, sest erinevalt teistest toonidest on pruuni tegemiseks kindlasti vaja muuta kaht kanalit.

Illustratsioon7.png

Illustratsioon8.png

Esialgne üldplaani värvimine

Esialgne värvimine annab pildile suuremad põhitoonid, et pärast ei peaks detailide vahel halli taga ajama. Kui praegu värvida detailid ära ei saa pärast tänavaid ja suuri asju enam hästi värvida.

1. Valige kihtide dialoogis (CTRL+L) ära kiht Värvus.

2. Valige põhivärv tänava värvimiseks. Võtke suur häguse servaga pintsel ja värvige tänav ära.

Näite puhul valisin kollase, kuid võite proovida ka näiteks punase või beeziga. Ärge värvivalikul väga värviküllaseid toone võtke. Umbes 70% on piisav – muidu jääb liiga neoon.

Illustratsioon9a.png
Värviküllastuse puhul tasub vältida "ülemisi" toone.

3. Värvige tänav. Ühtlasi on näha, et valisin tänava valikutööriistaga ära.

Illustratsioon9.png

4. Valige toon seinte värvimiseks. Saviseinad oleksid reaalselt valged või kollakad, aga soovisin nad parema värvikontrasti huvides teha rohekad. Jälgige kuidas värviti pilti ümbritsev hall ala.

Illustratsioon10.png

5. Valige toon puukatuste jaoks ja värvige katused. Siin on oht, et katus tuleb liiga kollane – siis valige veidi punakam toon. Kui ikka ei ole katus päris pruun, valige kiht Heledus, ning varjutage pruunid asjad tumedamaks.

Illustratsioon12.png

Töö detailidega

Nüüd ei olegi väga enam midagi sammhaaval kirja panna ja tuleks teha tööd detailidega.

Illustratsioon1.jpg

  • Suurendage detailidega tööks 200% peale
  • Värvige objektid kõigepealt ära, kui toon tundub vale, peate sama värviga värvima ära ka kihi “heledus”.
  • Objektide varjutamiseks on kõige mõnusam viis töötada kihil Heledus, valida objekti juba olemasolev toon (CTRL+klõps objektil), ning seejärel minna värvivalikus sellest värvist tumedamaks ja värvida sellega objekti allserv või külg.
  • Vaadake näiteks kive teeristil või tünne.
  • Kui tulemus on kogu pildi ulatuses liiga “neoon”, saab seda parandada värviküllastuse vähendamisega. Menüüst Color->Hue Saturatsion Lightness – seal Saturation vähemaks.
  • Kui mõni objekt on liiga neoon, siis võtke kiht Heledus ja värvige julgelt tumeda halliga üle.
  • Ärge muretsege, kui värvite mõnest objektist üle piirjoonte – seda on väga hõlbus CTRL+klõps abil korjatud “teise poole” värviga korrigeerida.

Esitamine

Nagu ikka, töö numbriga 6.