Teadmiste formaliseerimise eksamiülesanded 3 juuni 2020

Allikas: Lambda

Palun kirjuta vastused lihtsa tekstifailina (txt) või Wordi või Libreoffice failina ja saada emailiga õppejõule hiljemalt kella üheks: tanel.tammet@taltech.ee

Palun pane oma emaili pealkirja sisse fraas "Teadmiste formaliseerimise eksam", et ta oleks kirjakastist kergemini leitav.

1. Pane rdf ja/või rdfs kujule ja/või predikaatloogikale baseerudes kirja inimkeelsed väited (eelda, et füüsilisi suurusi ei ole teada). Osasid reegleid sa võibolla rdf kujul esitada ei saagi: esita need predikaatloogika kujul.

    • Eesti asub euroopas.
    • Tallinn on Eesti pealinn.
    • Tartu on Eestis asuv suur linn.
    • Haapsalu on Eestis asuv keskmine linn.
    • Värska on Eestis asuv väike linn.
    • Pealinn on linn.

Seejuures ei pea sa lähtuma täpselt rdf kujust ja süntaksi võid ise valida.

2. (a) Kirjuta formaalsed reeglid, mis ütlevad (*) Kui ühe asja sees on teine, siis kõik need asjad, mis on teise sees, on ka esimese sees. (*) Mingi asja pealinn asub selles asjas. (*) Üldiselt linnad ei ole pealinnad. NB! See viimane reegel kirjuta default loogika põhimõtete järgi (süntaks vali ise). (b) Seejärel näita, kuidas sa sellest konkreetselt järeldad, et Tallinn asub euroopas ja et Tartu ei ole pealinn.

3. (a) Vaata, kas leiad nende väidete jaoks mõistlikud identifikaatorid schemaorgist. Kirjuta, kas leidsid (millised) või ei. (b) Kirjuta kõik need eelnevad väited (mitte tingimata reeglid) välja JSON-LD kujul, valides mõistlikud identifikaatorid (kas schemaorgist või mujalt, mis tunduvad võimalikult üldarusaadavad).

4. (a) Lisa reegel, mis ütleb, et pealinn on suur linn. (b) Lisa fuzzy loogika põhimõtete järgi numbrilised hinnangud ja vajadusel reeglid "suur", "keskmine" ja "väike" iseloomustamiseks esimeses ülesandes öeldud faktide jaoks ühises skaalas: et kõik need sõnad ütleksid mingit ühist suuruse-omadust omavahel võrreldavate numbriliste hinnangutega "suur" väite usaldusväärsuse jaoks.

5. Seleta, kuidas võiks olla praktikas võimalik teha süsteem, mis automaatselt leiaks linnade jaoks sõnade "suur", "keskmine" või "väike" umbkaudsed numbrilised hinnangud fuzzy loogika põhimõtete järgi.